Modernizace církve

2 min čtení

Proč mladé lidi odrazuje katolická církev? Proč se dívají na církev jako na zpátečnickou sektu? Proč je odrazuje úžasná věc, jako je víra? Zkusím Vám nabídnout pohled, jak to vidím já – jako mladý člověk.
Katolická církev je plná různých ceremoniálů, obřadů, zvyků, cizích slov, zastaralé terminologie, zbytečného lpění na některých věcech. To je můj názor. Problém je v tom, že je zanedbávána především samotná víra, čistá víra, která se skrývá pod miliony různých slov a vět.

Teď vycházím z toho, jak by mohla být křesťanská víra (tedy nejen katolická církev) daleko atraktivnější pro postmoderního člověka, který žil svůj život konzumním způsobem a už ho to přestalo bavit, protože jej to nenaplňuje a hledá hlubší a hodnotnější (prostě lepší) smysl života. Tedy člověka, jako jsem já a spousta mých vrstevníků. Je třeba taky říct, že nemluvím o tom, aby tito lidé víru vnímali jen jako součást svého životního stylu – jako módní doplněk (i když i to je pořád lepší než něco jiného). Papež totiž také vyzval náš národ, aby probudil své křesťanské kořeny.

Tomáš Halík ve Studiu ČT24 na toto téma odpovídal – http://www.youtube.com/watch?v=C2bSRsR9ROA – a říkal, že není možné církev modernizovat v tom smyslu, že přijme moderní liberální názory, že nemůže slevovat ze svých zásad. S tím naprosto souhlasím. Modernizovat však musí svoji formu – tedy nikoliv obsah. Samozřejmě nemusí nic, ale myslím si, že k tomu dojde (byť to nebude u katolické církve – ono je to ostatně jedno – křesťanská církev je stejně jen jedna).

A nyní k tomu, jak bych si onu modernizaci představoval. Když přeskočím téma, zda je lepší Boha vnímat pravou hemisférou a ne levou (což si myslím, že asi ano), tak jsem narazil na videa australské skupiny Hillsong United, kde jsou songy ve formě koncertů s titulkama. Vše je v angličtině, takže nás mladé neodradí staromluva. Písničky jsou zpívané normálním hlasem – protože to, co slyším u většiny českých křesťanských kapel, tak to na mě působí s prominutím ujetě. Řekl bych, že i tady je ta cesta.

http://www.youtube.com/user/WimNL
http://www.youtube.com/view_play_list?p=B61E024719BBDA38

Zdroj: http://navrat.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=103525

Autor: Mirek Návrat

Blogger a vystudovaný politolog. Píšu o politice, společnosti, budoucnosti a osobním rozvoji. Můj Twitter: @mireknavrat.