Zkušenosti se sběrem malin v Británii

3 min čtení

Zhruba před rokem se mi naskytla příležitost odjet na letní prázdniny do Skotska na sběr malin. Na Západě jsem ještě nebyl, byl s tím spojen výlet do Londýna, projížďka přes celou Českou republiku, Německo, Belgii a Velkou Británii a možná i nějaký ten výdělek. Jak to tedy chodí?

V oficiálních dokumentech se píše, že výdělek průměrného pickera (sběrače malin) je kolem 45 liber na den. Což je něco přes 1200 českých korun při dnešním kurzu libry. Skutečnost je trošku odlišná. Průměrný picker si vydělá tak 25-30 liber (600-800 korun) denně (a to musí být sezona a jede se tak 10 hodin).

Za dva měsíce si klidně můžete vydělat 100 000 korun. Pokud budete patřit mezi nejlepší pickery, bude dobrá úroda a možná když budete u sbírání poslouchat hudbu, tak se vám to může podařit. Lidem, kteří jsou zvyklí na stereotypní, fyzicky a manuálně středně náročnou práci, bych doporučil, aby si výlet do Británie udělali. Vedle polštiny, slovenštiny a čecháčského nářečí si občas procvičíte i tu angličtinu (skotskou angličtinu).

Důležitým faktorem, který vám taky nesmí vadit je minimální možnost dostat se na internet, špinavé, staré a polorozpadlé karavany (ráno je ve Skotsku celkem zima – když se ve čtyři ráno vzbudíte zachumlaní ve spacáku a v mikině a třesete se nesnesitelnou zimou, víte, že přes den se při sběru upečete), společné kuchyně (z ledniček se krade – je tu hodně Čechů a dost ze zástupců společensko-kulturní i ekonomické spodiny), záchody a sprchy (voda se nedá regulovat) – je to společné, nikomu to nepatří, tedy se o to nikdo nestará a je to špinavé (viz můj článek Proč komunismus nefunguje – důkaz z praxe). Zkrátka, pokud vám nevadí, že se na nějaký čas vzdáte svého života a podmínek 20. nebo 21. století, a že se přesunete někam do pátého, tak je to také pro vás.

Osobně mně vadila spousta věcí – ať už výše popsané, které se týkají životní úrovně, tak také slabý výdělek. Původně jsem měl v plánu být na malinách ve Skotsku celé dva měsíce, poté šest týdnu, pak tři, nakonec jsem si vydělal na pokrytí všech nákladů (včetně výletu do Londýna) a po dvou týdnech práce jsem jel domů. Před tím jsem totiž přecenil svou vůli žít v podmínkách, ve kterých žít nechci a nemusím.

Abych to shrnul – i kdybyste se měli vydat jen na dva týdny – stojí to za to. Zvlášť, pokud jste nikdy před tím západní zemi – jako já – nenavštívili. Poznáte kvalitní dálnice, že v obchodech je pánem zákazník – ne prodavač, že lidé vedle sebe dokážou žít slušně, starat se o své okolí, ale také si můžete vyzkoušet, jak se dokážete překonávat v mnoha oblastech (ranní vstávání o hodinu dříve do skotské zimy uprostřed léta, sbírání malin v prudkém lijáku britských ostrovů, spoléhání se sami na sebe se svou znalostí angličtiny ve městě na druhém konci vyspělé Evropy a mnohé další). A možná si i něco vyděláte nebo to utratíte při proslulých slevách a akcích v britských obchodech.

Příští článek bude vyprávění o celém třítýdenním výletu do Británie…

Ukázka kempu

Ukázka tunelů, ve kterých se maliny sbírají

Zdroj: http://navrat.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=201533

Autor: Mirek Návrat

Blogger a vystudovaný politolog. Píšu o politice, společnosti, budoucnosti a osobním rozvoji. Můj Twitter: @mireknavrat.