Národní hrdost za tuto vládu

2 min čtení

Často se zamýšlím nad tím, na co můžeme my Češi být skutečně hrdí. Je toho spousta. Existuje mnoho skutků, odvážných činů, skvělých a nadčasových myšlenek, objevů a vynálezů, literárních a uměleckých děl. Ale je tu také mnoho věcí z historie politiky českých zemí. Od svatého Václava, přes Karla IV. a Jiřího z Poděbrad až k Masarykovi, Havlovi a současné české vládě a našemu předsednictví v Evropské unii.

A zamysleme se nad tím. Měli jsme kdy v historii samostatné republiky lepší vládu? Vlády první republiky dopodrobna neznám, takže si netroufám hodnotit, ale v historii novodobé České republiky se domnívám, že tato vláda je skutečně nejlepší a s kosmetickou obměnou jak by smet. Když pomineme, co říkal Jiří Čunek a co je veřejným tajemstvím, že tuto zemi fakticky neřídí vláda či parlament, ale různé lobbistické mafie a podíváme-li se, jaká alternativa nás v dalších letech čeká, pojďme si tu dnešní vládu trochu rozebrat.

Když před volbami do poslanecké sněmovny hrozilo, že opět budou vládnout socialisti spolu s komunisty, byl nynější premiér pro mnohé lidi statečným pravicovým hrdinou. Vláda prozatím dokázala odolávat politickým psychopatům, a byť je dnes spíše menšinová, nemá neschopná a nevěcná opozice potřebné hlasy ji svrhnout.

Je to první vláda, jejíž místopředsedkyní je žena. Sice spíše neschopná, bezcharakterní loutka, ale pro image dobrá. Elegantní dáma upoutaná na vozíček je ministryní zdravotnictví a její dosavadní vystupování připomíná úroveň západních demokracií. Mluvčím ministerstva zdravotnictví je taktéž tělesně postižen, což svědčí o tom, že alespoň v některých vrstvách naší společnosti je to na vyspělé a tolerantní úrovni.

Máme kvalitního, sympatického mladého ministra školství, který může být nadějí, že se nevyhovující finanční a kvalitativní situace ve školství začíná pomalu ale jistě zlepšovat. Ministrem pro lidská práva a menšiny je známý bojovník za lidská práva Michael Kocáb a jeho mluvčí bude žena s tmavou pletí. Ve vládě jsou dva ministři s příjmením Svoboda. Snad je to předzvěst toho, že po generační obměně ve všech sférách české společnosti nastane skutečná svoboda a demokracie založené na hodnotách. Ostatně oba dva jsou z moderní konzervativní strany, která jako jediná na těch hodnotách staví. Jen škoda, že u jejích vrcholných představitelů to mnohdy není vidět.

Vláda dokázala mít v době před ekonomickou recesí schodek státního rozpočtu historicky nízký. Ministerstvo životního prostředí vede odborník na ekologii ze Strany zelených. Jakého lepšího ministra zahraničí bychom si mohli přát než Čecho-Rakušana a knížete, Karla Schwarzenberga, který je významnou světově uznávanou osobností.

Ostatní ministry nechci hodnotit, protože si chci udržovat pozitivní pohled. Myslím si, že je to skvělá výbava pro předsedání EU a měli bychom si to ještě tu krátkou dobu, která této zatím asi nejlepší vládě zbývá. Díky vládě a přeji hodně štěstí v práci a mediální prezentaci úspěchů a těším se na ještě kvalitnější vládu, která přijde po čtyřech či osmi letech Paroubkovo-Filipova zpátečnického, populistického a rozhazovačného vládnutí.

Zdroj: http://navrat.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=67119

Autor: Mirek Návrat

Blogger a vystudovaný politolog. Píšu o politice, společnosti, budoucnosti a osobním rozvoji. Můj Twitter: @mireknavrat.