Situace v KDU-ČSL po volbách

1 min čtení

Jsem si vědom, že po bitvě je každý generál, ale je potřeba to zhodnotit.
Jiřího Čunka si velmi vážím, protože skvěle reprezentuje ty pravé hodnoty. Donedávna jsem byl zastáncem názoru, že by měl ve své funkci – předsedy KDU-ČSL zůstat. Nyní ovšem nastala kritická situace v této straně. Nehorázný nečestný boj médií na Jiřího Čunka (ať již za tím stála mstící se ČSSD, mafiáni napojení na ODS, nebo jen orgaznizovaný zločin napojený na politiky, protože JČ sedí na penězích z EU), pohřbívání KDU-ČSL v masmédiích a další…
Tato strana potřebuje charismatického předsedu (tím JČ i je), předsedu, který bude schopen jasně komunikovat s médií a s větším voličským potenciálem – ne jen s tvrdým jádrem (ale hlavně na to nezapomínat), předsedu, který bude špičkový manažer a zároveň dokáže nezapomínat a naopak vyzdvihovat středopravicové konzervativní hodnoty!
Europoslanec Jan Březina vyzval v dnešní tiskové zprávě vedení strany, aby se poroučelo (vyznělo to tak) v reakci na neúspěch a vyklízení pozic lidovců z krajů. Je to podle něj poslední kapka, aby se začalo okamžitě něco dělat, jestli se strana nechce poroučet. Nezbývá než souhlasit – v tuto chvíli si myslím, že by pan Březina mohl stranu vést a mohl s ní uspět. Jiří Čunek by i přesto mohl zůstat vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj.
V našem kraji nabídl Pavol Lukša rezignaci na předsedu krajské organizace. Tento jeho krok vítám, i když jsem to nečekal. Uvažoval jsem, jak se zachová – zda vstoupí do velmi těžké koalice se socialisty, nebo půjde do opozice a budeme těžce snášet vládu komunistů. Já jsem Robina Hooda kritizoval, protože kampaň pobral egocentricky a jakoby počítal s tím, že volby skončí koalicí s ODS. Myslel jsem si, že by strana lépe oslovila kampaní, kterou vzala olomoucká či zlínská KDU – tedy Slušný život slušným lidem. Uvidíme.
Já znovu navrhuji, pojďme z KDU-ČSL udělat jednu ze dvou nejsilnějších stran a nespkojme se s tvrdým jádrem voličů na hranici 5 % do sněmovny!

Autor: Mirek Návrat

Blogger a vystudovaný politolog. Píšu o politice, společnosti, budoucnosti a osobním rozvoji. Můj Twitter: @mireknavrat.