Byl jsem na mimořádném zastupitelstvu obce Dobrá

2 min čtení

Toto jednání bylo navrženo starostkou Alicí Tancerovou z důvodu, že jistý investor má zájem vystavět plechové buňky jako ve Vsetíně v obytné zoně. Tyto buňky mají být třípatrové a na délku mít přes 70 metrů. Mají pojmout přes 360 zaměstnanců automobilky Hyundai. Občané se prostřednictvím petice, kterou podepsalo necelých 500 obyvatel obce, obávájí, že přibude hluk, světlo, kriminalita a další negativní vlivy. Je známo, že do tohoto závodu půjdou pracovat nepřízpůsobiví lidé z Ukrajiny,  Maďarska, Slovenska, Polska a dalších států.

Jednání se zůčastnilo 14 z 15 zastupitelů. Zdržela se jej paní starostka Tancerová, která si užívala zaslouženou dovolenou. Právě na ní měli občané nejvíce připomínek. Zastoupil a omluvil ji místostarosta Ladislav Žurek za KSČM. Paní starostka je proslulá, že se její strana, ještě v době Kalouskova skandálu, od ní distancovala a přešla do opozice. Paní starostka byla následně propuštěna z KDU-ČSL.

Ale k věci. Zastupitelstvo se usneslo, že se změní územní plán a na katastru obce Dobrá nechce žádné ubytovny, nýbrž jen individuální stavby či služby. Bylo navrženo další zasedání na první týden v září, kde už místostarosta přislíbil přítomnost paní starostky a také přítomnost zástupců Moravskoslezského kraje. Právě kraj se o občany vůbec nezajímá a zajímá se jen o své zájmy. Dále se jednalo o optimalizaci trati Ostrava – Frýdek-Místek – Český Těšín. To by znamenalo elektrifikaci dnešní trati a modernizace přejezdů a zařazení podchodů. Za hodinu by měl po realizaci projet za tři minuty jeden vlak. Toto se už ale projednávalo na minulé schůzi a byla zde také petice. Zpět k ubytovně. Jeden výrazný pan v obecenstvu řekl, kdo je majitelem pozemků, na nichž má ubytovna stát. Zjistilo se, že majiteli je nějaká firma a hlavně pan Horák, který byl po volbách proslaven opozicí, že teď bude s paní Tancerovou vládnout a obec se přeměňuje na Horákov. To se už ukazuje v praxi. Jednání natáčela Česká televize, takže na oficiální údaj o počtu přihlížejících si počkám, ale tipoval bych to, že okolo 400-500 lidí tam mohlo být.

Ještě perlička na závěr. Někdo na konci řekl, že na rekonstrukci základní školy bylo vyhlášeno konkurzní řízení, kterého se zúčastnily tři subjekty, mezi nimiž byla firma Mango, u niž nebyla uvedena adresa. Jeden ze zastupitelů řekl, že tam volal a řekli mu, že firma sídlí v Praze a že se zabývá španělskými šaty.

Myslel jsem, že do jednání zastupitelů nesmějí občané zasahovat a ovlivňovat jej. Připadalo mi ale, že byli zastupitelé silně ovlivněni a byli pod nátlakem. Byly i námitky, že je zastupitelstvo rozděleno na ty, co bojují za Horáky a ty, co bojují za občany – opozice. Tak to také vyznělo. Pan Žurek se snažil zastávat paní starostky a pan poslanec Carbol se zase zastával lidí. Doufám, že to nebyl populismus, ale věřím, že u pana Carbola to tak nebude. To spíše komunista Žurek, když řekl větu nahrávající komunismu, ti co mají peníze, si můžou koupit i celou Dobrou.

Autor: Mirek Návrat

Blogger a vystudovaný politolog. Píšu o politice, společnosti, budoucnosti a osobním rozvoji. Můj Twitter: @mireknavrat.