Koho volit v krajských a senátních volbách 2024?

V aktuálním referendu o vládě bych to vládním stranám rád spočítal. To ale není dobrý nápad, protože stále nemáme schopnější alternativu. A taky je nutné volit strategicky a předejít budoucí ústavní většině tzv. „temnobloku“.

Jestli si premiér Fiala myslí, že vládne dobře, tak za pár let bude moct politolog Fiala napsat knihu, jak se zásadně mýlil. Ano, máme vládní stabilitu a vždy by mohlo být hůř. Povodně taky nějak zvládneme. Máme kvalitní zahraniční politiku. Ale z dlouhodobého hlediska vláda selhává v té bezpečnostní, z čehož musí mít v Kremlu a Pekingu radost. Proč?

Odmítla udělat téměř jakékoliv skutečné daňové a další klíčové reformy, které by naši zemi připravily na budoucnost a odstranily některé do očí bijící systémové nespravedlnosti. Přestala dostatečně investovat do vzdělávání. Nepochopitelně předpokládá, že kvalitnější veřejné služby a státní správu získáme tím, že zvýší byrokracii, sníží (reálnou) cenu její práce a schopné lidi vyžene do soukromého sektoru.

Zároveň odmítá udělat řadu klíčových sociálních reforem, které by mohly pomoci pozvednout lidi ze znevýhodněného prostředí a vyloučených regionů. Do toho nás brutálně a rekordně zadlužuje a navzdory svým slibům zvyšuje téměř všechny daně, ale vůbec ne takové, které by byly potřeba, takže tím vůbec nic nevyřeší. Jen způsobí, že Babiš společně s komunisty, Přísahou/Motoristy či SPD budou mít dlouhodobou sněmovní většinu, ne-li ústavní.

Fakt mi vadí, že se vůči ideologicky zaslepenému řádění především ODS a TOP09 častěji nevymezují Piráti. Čekal bych, že každý týden přijdou s tím, co prosazovali jinak a lépe, ale kvůli komu to bohužel neprošlo. Že nás budou intenzivně informovat, jak by to oni udělali lépe. Že pokud by odcházeli z vlády, tak za sebou budou mít kvalitní výsledky a desítky přesvědčivých argumentů, kvůli nimž se za ně lidé postaví.

Teď už zřejmě odejít nemůžou. Taky jsem byl pro jejich vstup do vlády, ale asi to byla historická chyba. Teď jsme mohli mít 20% liberální a konstruktivní opoziční stranu a naději, že si po příštích volbách prozápadní strany udrží většinu.

I přesto jsou ale Piráti (a v některých případech i STAN) pro prozápadního liberála se sociálním cítěním a kritickým myšlením stále nejvhodnější volbou. Lepší a silnější alternativa zatím není a dost možná nebude. Někde je možné to zkusit se SEN21 či Zelenými. Ale alternativou určitě není SOCDEM, která je schopná v Ústeckém kraji kandidovat s komunisty. Proto je bohužel dobře, že bude ještě nějakou dobu hnít na smetišti dějin.

Nabídka kandidátů do senátu mi přijde nejslabší za poslední roky. Bohužel bude nutné dělat značné ideově-programové kompromisy a volit především strategicky. Primárně zabránit budoucí ústavní většině tzv. „temnobloku“, tedy nevolit ani liberálnější kandidáty ANO a někde bohužel volit konzervativnější a pravicovější kandidáty SPOLU, protože primární je zachovat liberální demokracii a prozápadní orientaci Česka. Reformy, sociální politika a lidská práva budou opět na druhé koleji. A někde bude potřeba taktizovat už v prvním kole.

Podle čeho se rozhodnout?

      • Celé volební období sledovat, jak daní kandidáti spravují náš kraj (haha);
      • Zamyslet se, komu fandíme na celostátní úrovni;
      • Pročíst si programy zvažovaných stran;
      • Zhodnotit si důvěryhodnost jednotlivých kandidátů;
      • Udělat si Volební kalkulačku, ale pročíst si hlavně slovní odpovědi a argumentaci (ideálně i z dalších krajů a pak si ji udělat pořádně znovu);
      • Projít si odpovědi kandidátů na Programy do voleb;
      • Podívat se na debaty ze svého kraje (na ČT24, Primě CNN, Nově, regionálních TV);
      • Ověřit si, jak často chyběli politici preferovaných stran na hlasování;
      • Zhodnotit si liberálnost kandidátů (např. zda prosazují rovnoprávnost LGBT lidí);
      • Zamyslet se nad zvolitelností kandidátů (např. dle sázkových kurzů) a i podle toho taktizovat.

Co se týká termínu voleb, tak takhle brzký termín byl nešťastný i obecně. Přijde mi, že na kampaň i přípravu všeho dalšího bylo strašně málo času. Kvůli povodním bych pak byl spíše pro jejich odložení. Osobně se mi cesta do rodného kraje taky zkomplikuje. Ostatně další fail této vlády a Pirátů je, že není možné volit na dálku z jiného kraje, korespondenčně ani digitálně.

Má ale vůbec smysl jít do krajů volit? Určitě má. Otázkou ale je, jestli mají smysl samosprávné kraje. Tato otázka je ostatně naléhavější, když se podíváme na výběr otázek ve Volební kalkulačce. Značnou část věcí bychom mohli dělat centrálně na národní úrovni, ne roztříštěně po krajích. Navíc řada voličů si volí politiky, kteří kraje nespravují v jejich existenčním zájmu.

Volební kalkulačka je ale dobrý způsob, jak poznat názory kandidátů. Bohužel řada z nich se ani neobtěžuje ji vyplnit. To něco svědčí o jejich úctě k voličům, byť někde je to asi záměr, abychom se jejich kontroverzní názory na klíčová témata nedozvěděli.

Důležité není ani tak to, jak významná shoda nám s danými stranami či kandidáty vyjde, ale spíše jejich slovní argumentace a postoje k jednotlivým otázkám. Zvolené otázky totiž nejsou ideální a dost možná nás překvapí, kdo nám tam vyjde. Bylo by dobré k nim připravit daleko více argumentů pro a proti (např. i z relevantních odpovědí kandidátů).

Koho bych volil v jednotlivých krajích?

Sice jsem viděl debaty ČT24 skoro ze všech krajů, udělal si kalkulačku v každém z nich a prošel si odpovědi preferovaných stran, ale tady se těžko radí, protože krajskou politiku téměř nesleduji ani ve svém rodném kraji. Proto asi nejlépe každý sám posoudí, zda jemu blízké strany kraj dobře spravovaly v koalici, nebo je naopak na čase podpořit opoziční strany.

I přesto bych ale ve všech krajích volil primárně Piráty, a to nejen kvůli celostátní preferenci, ale i kvůli předpokladu, že budou prosazovat transparentní, antikorupční a sociálně liberální politiku i v krajích. A v některých je potenciál, aby vyrostly i významné celostátní osobnosti, například Jana Holomčík Leitnerová v tom Jihomoravském. Zároveň hrozí, že se ve většině krajů nemusí ani dostat, což by pro ty kraje byla škoda. I když pro Piráty možná budíček.

Středočeský: Piráti, příp. STAN, příp. Zelení+SEN21

Jihočeský: Piráti, příp. Starostové pro Jihočeský kraj

Plzeňský: Piráti, příp. STAN

Karlovarský: Piráti, příp. STAN

Ústecký: Piráti, příp. Spojenci pro kraj (koalice Zelení+SNK ED+TOP 09+JsmePRO!) nebo STAROSTOVÉ PRO ÚSTECKÝ KRAJ

Liberecký: Piráti, příp. Zelení pro kraj (Zelení+LES), příp. SLK

Královéhradecký: Piráti, příp. PRO KRAJINU – Zelení, Změna pro Hradec a nezávislí, příp. Čtyřkoalice STAROSTOVÉ, TOP 09, HDK, LES

Pardubický: Piráti, příp. 3PK – Pro prosperující Pardubický kraj (koalice SOCDEM+VČS+proK)

Vysočina: Piráti, příp. STAROSTOVÉ PRO VYSOČINU (koalice SNK ED+STAN)

Jihomoravský: Piráti, příp. SPOLU, příp. Hlas Moravy (koalice Zelení+LES+SEN 21+Idealisté)

Olomoucký: Piráti s podporou ProOlomouc, příp. STAROSTOVÉ PRO OLOMOUCKÝ KRAJ (STAN+SNKED), příp. Spojenci24 s vámi (KDU-ČSL, TOP 09, Zelení, Nestraníci), příp. Hlas pro náš kraj (SOCDEM+SproK)

Zlínský: Piráti, příp. SOCDEM s podporou Zelených; příp. STAROSTOVÉ pro Zlínský kraj s podporou TOP 09 a ZVUK 12

Moravskoslezský: Piráti (s podporou Zelených), příp. STAROSTOVÉ A OSOBNOSTI PRO KRAJ (STAN+OK)

Koho bych volil v jednotlivých senátních obvodech?

Tam, kde to jde, bych volil kandidáty Pirátů, STAN, SEN21, Zelených, výjimečně bych zvážil SOCDEM. Naopak bych zpravidla nevolil kandidáty SPOLU, protože jsou často dogmaticky konzervativní a antireformní, a i v pětikoalici je třeba posílit liberální proud.

Někde bych v 1. kole hodil neplatný hlas, protože středový liberál si menší zlo sice vybrat může vždycky, ale před 2. kolem ještě nemusí. Někde je potřeba taktizovat a upřednostnit kandidáta STAN s většími šancemi před Pirátem, aby se do 2. kola nějaký liberál vůbec dostal.

2 – Sokolov: Miroslav Balatka (STAN s podporou KDU-ČSL a Pirátů)

5 – Chomutov: Přemysl Rabas (SEN21 s podporou Zelených a Pirátů)

8 – Rokycany: Miroslav Kroc (STAN)

11 – Domažlice: Libor Picka (STAN), příp. Jan Janda (Piráti)

14 – České Budějovice: Juraj Thoma (HOPB+STAN), příp. Zbyněk Sýkora (ODS s podporou KDU-ČSL a TOP09)

17 – Praha 12: Eva Tylová (Piráti s podporou LES a Zelených)

20 – Praha 4: Jiří Drahoš (STAN s podporou KDU-ČSL, ODS, TOP09 a Pirátů), příp. Filip Outrata (SOCDEM s podporou Budoucnosti)

23 – Praha 8: Lukáš Wagenknecht (Piráti s podporou Zelených, STAN, SEN21, 8žije)

26 – Praha 2: Marek Hilšer (MHS s podporou Pirátů a Zelených)

29 – Litoměřice: Petr Liška (STAN), příp. Miroslav Jiránek (Piráti s podporou SEN21)

32 – Teplice: Jiří Řehák (JsmePRO+SEN21 s podporou LES, Zelených a Pirátů)

35 – Jablonec nad Nisou: Michaela Tejmlová (SEN21 s podporou Zelených a Pirátů), příp. Lena Mlejnková (SLK)

38 – Mladá Boleslav: Ondřej Lochman (STAN s podporou Pirátů)

41 – Benešov: Andrea Švojgrová (Piráti s podporou STAN a SEN21), příp. Dominik Hašek (TOP09 s podporou Zelených)

44 – Chrudim: Jan Tecl (SPOLU+STAN s podporou SNKED)

47 – Náchod: Martin Červíček (ODS s podporou STAN, TOP09, KDU-ČSL)

50 – Svitavy: David Šimek (KDU-ČSL+Nestraníci)

53 – Třebíč: Hana Žáková (STAN s podporou SNKED a ODS)

56 – Břeclav: Josef Osička (STAN s podporou Pirátů)

59 – Brno-město: Břetislav Rychlík (TOP09 s podporou Zelených, ODS a Pirátů)

62 – Prostějov: Hana Naiclerová (STAN s podporou Zelených a SEN21)

63 – Šumperk: neplatný hlas, příp. Stanislav Balík (nezávislý kandidát s podporou Monarchistů, KONS, KDU-ČSL a ODS)

68 – Opava: Michael Rataj (STAN s podporou Pirátů)

71 – Ostrava-město: neplatný hlas

74 – Karviná: neplatný hlas

77 – Vsetín: neplatný hlas

80 – Zlín: Zbyněk Ziggy Horváth (STAN)

A jedna univerzální rada na závěr: Jestli váháte, koho volit, představte si, komu budete fandit ve chvíli, až se budou sčítat hlasy.

Pozn.: Tučné zvýraznění; kurzíva; slova „nebo“ vs. „příp.“ mají samozřejmě význam.

Autor: Mirek Návrat

Blogger a vystudovaný politolog. Píšu o politice, společnosti, budoucnosti a osobním rozvoji. Můj Twitter: @mireknavrat.