Koho volit v evropských volbách 2024?

16 min čtení

Zjednodušeně řečeno, jednou za 5 let můžeme Bruselu diktovat my, občané Evropské unie. Částečně je to i referendum o vládě. Ale taky o vládních a opozičních stranách. Podle čeho se rozhodnout?

U nás si volíme 21 europoslanců, ale máme jen dva kroužky. Nebylo by lepší, kdybychom si mohli vybrat všech 21 z nich napříč všemi stranami? V Česku teď ani nedává smysl volit podle evropských frakcí. Místo Pirátů a Starostů je u euroliberálů Orbánův přítel Babiš. SPOLU je kočkopes eurolidovců a eurokonzervativců. A čeští komunisti by se hodili spíše ke krajní pravici.

V jaké Evropě chceme žít?

Svoboda, demokracie, lidská práva, důstojné životní a pracovní podmínky, zdraví ani bezpečnost nejsou zadarmo. Musíme se umět bránit agresorům a šílencům s atomovkami, kteří neví, kde končí jejich hranice. Skrze pokřivenou ideologii nás chtějí osvobodit od naší svobody přesně po vzoru Orwellova válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla. Současný ruský zločinecký režim je nutné zastavit dřív než na německých hranicích. Kdo to nechápe, ať si nastuduje naše dějiny a naučí se pracovat s fakty. Tečka

Evropa musí být konkurenceschopná a soběstačná. Stejně jako Američané a Číňané musíme masivně investovat do zelené transformace. Klimatická krize není strašení, ale každodenní realita. Je nutné ji řešit i jako prevenci masové migrace. Řešení ale nesmí negativně dopadat na nízkopříjmové domácnosti a hnát je do náruče populistů a extrémistů.

Zajištění vnější i vnitřní bezpečnosti musí být zásadní prioritou. Stejně tak odstraňování zbytné byrokracie, která jen omezuje naši svobodu žít a podnikat. Místo připevněných víček a cookies lišt se soustřeďme třeba na to, aby český zaměstnanec mohl pro českého zaměstnavatele pracovat kdekoliv v Unii.

Projev o budoucnosti Evropy nedávno přednesl Macron. Bohužel to není úderný 20minutový projev v angličtině, ale extrémně dlouhá francouzština. Říká tam ale několik zásadních věcí. Kromě toho, že se musíme soustředit na konkurenceschopnost a soběstačnost, tam vyzdvihuje to, co nás jako Evropany navzájem spojuje a nejvíce odlišuje od zbytku světa.

A to je pojetí lidstva, které staví svobodné, racionální a osvícené jedince nade vše. Je proto zásadní, aby naše vlády, ekonomiky (včetně nadnárodních korporací) a technologie (včetně umělé inteligence) sloužily člověku, a ne naopak. V tom musí jít Evropa světu příkladem.

Referendum o vládě, referendum o opozici

Fialova vláda se rozhodla fatálně promarnit svoji historickou šanci. Kromě zahraniční politiky, koaliční soudržnosti a několika světlých výjimek je to až tragické. Problém zdaleka není špatná komunikace, ale špatná politika.

Stokrát vyvrácené ideologické předsudky a partikulární zájmy voličů a sponzorů převážně ODS vítězí nad doporučeními špičkových expertů, nad vůlí provádět zásadní a strategické reformy, které by naši zemi připravily na nepředvídatelné výzvy začátku 21. století. Nebo aspoň na to, až vládní strany předají zemi zpět do rukou ještě větších populistů.

A v tom je ten problém. Nemáme alternativu. Sněmovní opozice v podobě ANO a SPD je ještě horší. Nejen, že odmítají říct, jak by to dělaly lépe, ony by dokonce rády utrácely ještě více. Ale o nutné daňové reformě nechtějí ani slyšet. Přitom jejich recepty dopadnou na děti jejich voličů ještě hůře než ty vládní. Zpochybňování podpory Ukrajiny a pasování se do role užitečných idiotů Putina jen posiluje legitimitu ještě větších extremistů a vlastizrádců, kteří jsou zatím mimo sněmovnu.

A co demokratická nesněmovní opozice? Zvládli by Zelení ve vládě s ODS lépe prosazovat sociálně-liberální program, než se to v současnosti daří Pirátům? Poučili už se sociální demokraté a mají ve svých řadách lepší manažery a experty, kteří by zvládli vládu řídit lépe? Zatím si nebyli schopni ani ochránit vlastní značku. Co malé liberální strany? SEN21+Volt, LASO či Hlas? Pokud teď výrazně neuspějí, měly by se zachovat státnicky a ve sněmovních volbách nekandidovat, a netříštit tak liberální hlasy. Nebo se přidat na kandidátky Starostů či Pirátů.

Nástroje pro rozhodování

Máme hned několik volebních kalkulaček. Všechny jsou problematické. Často se neptají na klíčové otázky. Nebo se ptají na věci, o kterých tyto volby vůbec nejsou a Evropský parlament je nemůže ovlivnit. Vytvořit si na tato témata kvalifikovaný názor by zodpovědnému občanovi trvalo hodiny až dny. Osobně jsem tu hlavní kalkulačku od Kohovolit vyplňoval v několika fázích:

   1. První dojem, kdy snad na půlku otázek nemám jednoduchý názor, proto jsem je přeskočil;
   2. Experiment se snahou u všeho dát buď ano, nebo ne, nic nepřeskakovat;
   3. Podrobné pročtení si odpovědí a argumentace všech stran;
   4. Snaha dát u co nejvíce věcí ano-ne, ale u těch, kde fakt nevím, tak to přeskočit.

To si pak porovnám a uvidím, jestli je tam nějaký zásadní rozdíl. Stejně tak si to porovnám i s dalšími kalkulačkami a nástroji pro rozhodování:

Proč budu volit Piráty?

Je škoda, že vládu nevedou oni. Že nám nedošlo, co způsobí kroužkování, a proto mají jen čtyři poslance. V klíčové oblasti vláda neselhává. A tou je zahraniční politika, kde mají ministra Piráti. Jsou zároveň hlavní sociálně-liberální stranou u nás. Nejvíce ze všech chápou, proč je důležité, abychom dělali politiku založenou na faktech a datech.

Přitom to nejsou žádní ideově vyprázdnění technokraté ani loutky oligarchů. Mají jasné hodnoty a ideje, s nimiž se většina z nás ztotožňuje. Ať už je to svoboda každého jednotlivce (a tedy i rovnost a spravedlnost), transparentnost a boj proti korupci, ale i vytváření podmínek nejen pro prosperující ekonomiku, ale i pro důstojný život pracujících a všech, kteří to mají složitější. Nedávno představili konkrétní program, jak rozhýbat českou ekonomiku s názvem Republika v pohybu, který má ambici, aby naše HDP díky promyšleným opatřením rostlo o 4 % ročně.

Věřím, že budou do Evropy přinášet český zdravě kritický pohled, ať už budou součástí zelené či liberální frakce. Kroužkovat budu Markétu Gregorovou a pak jednu z kandidátek ze svého rodného kraje, Zuzanu Klusovou či Andreu Hoffmanovou. Nutno ale říct, že jsem i na Piráty docela naštvaný. Chtěl bych, aby se ve vládě častěji vymezovali. Aby komunikovali, že prosazovali to a to, ale ostatní vládní strany je přehlasovaly. Hledal jsem tedy alternativu.

Proč jsem zvažoval Zelené?

Zelenými šílenci nás neustále někdo straší, ale chybí nám někdo, kdo by klíčová zelená témata a řešení hájil. Je škoda, že mladá generace více nebojuje za své existenční zájmy. Jenže mají čeští Zelení šanci? Na kandidátce mají řadu zajímavých osobností, jako jsou Johanna Nejedlová, Michal Berg, Osamu Okamura či Eva Pavlíková. Ale asi to zase stačit nebude.

On je totiž problém v tom, že máme obavu, že tak trošku šílenci jsou. Třeba jádro. Už akceptovali, že sice není ideální, ale zatím nemáme lepší alternativu? Jsou skutečně jednoznačně na straně Západu? Jsou spíše technooptimisté, nebo společně s Kalouskem a Stanjurou prosazují nerůst? Je pro ně svoboda slova víc než politická hyperkorektnost a efektivita projevu víc než všudypřítomný boj proti generickému maskulinu?

A chápou, že nemůžeme klimatickou ani demografickou krizi Evropy řešit tím, že se tady nastěhují masy lidí se středověkou mentalitou, které by se brzy spojily s domorodými ultrakonzervativci a my liberálové bychom skončili? Možná ano, ale zatím mě o tom nepřesvědčili. A pokud chtějí v Česku uspět, tak jim asi nic jiného nezbývá.

Proč bych zvažoval volit Starosty?

Od Danuše jsem očekával, že to bude právě ona, kdo využije ten marketingový a politický potenciál, založí zcela novou středově-liberální stranu, vezme tam ty nejlepší manažery a experty, kteří mají i nějakou politickou inteligenci, že založí něco jako Progresivní Česko. Jenže ona dala přednost jistému fleku v Bruselu. Ostatně asi to svědčí o jejím charakteru a reálném politickém potenciálu.

Starostové se rozhodli toho využít. Myslel jsem si, že to má potenciál. A ono mělo. Jenže efekt Danuše asi moc nezapůsobí, možná spíše naopak. Je to škoda, protože STAN měl možnost porazit nejen SPOLU, ale i ANO. Což by byl asi hlavní důvod, proč je nyní volit. Jenže teď bych radši posílil Piráty v rámci PirSTAN, než STAN v rámci vlády.

Na Starostech ale musím ocenit, že mají odvahu se vůči SPOLU ve vládě vymezit. Video z šatny i Debaty bez cenzury jsou jedna věc. Důležitější ale bude, pokud budou trvat na posílení rozpočtu na vzdělávání a na reformě státní správy, s čímž se pojí i její financování. Kdybych je volil, tak bych kroužkoval třeba Adama Trunečku či Jakuba Krainera.

Povídá se, že pokud budou mít Piráti a STAN víc mandátů než ANO, tak Macron hodí Babiše přes palubu, a do liberální frakce půjdou právě oni. Jenže, nebylo by pro Česko lepší, kdyby se Babiš kamarádil spíš s Macronem než s Orbánem?

Proč nakonec nebudu volit SOCDEM?

Naše země by potřebovala autentickou sociální demokracii. Ta v současné sněmovně i ve veřejných debatách žalostně chybí. Potřebovali bychom, aby si srdce nízkopříjmových pracujících a nižší střední třídy získávala právě ona, a ne vlastizrádní populisti. Jenže on je trošku problém, že původní ČSSD na tom nebyla o mnoho lépe. Vždyť koho vygenerovala? Zemana, Paroubka, Foldynu, Haška. A jak je možné, že ministr Jurečka na MPSV za několik měsíců zvládl zařídit některé věci, které se sociálně-demokratickým ministryním nepodařilo prosadit za 8 let?

Jako lídra do eurovoleb pak SOCDEM postaví Zaorálka, o jehož loajalitě vůči Česku v zahraničně-bezpečnostní politice lze mít vážné pochybnosti. Což dokládá i relativizováním pomoci Ukrajině. Ostatně, která strana se významně zapříčinila o to, že tady nemáme americký radar? Navíc si nebyli schopni ochránit ani vlastní značku, což jim nějaké hlasy odebere a dost možná způsobí, že pětiprocentní hranici nepřekročí, ani kdyby tu šanci už měli.

Proč nebudu volit SEN21+Volt, LASO ani Hlas?

Potřeba vzniku alternativy vůči vládním stranám bohužel může přispět k tomu, že tzv. „demoblok“ ztratí v příští sněmovně už tak pouze náhodnou většinu. Snad jsou ega pánů Lásky, Hlinovského, Hamerského a dalších s touto svoji historickou úlohou smířena.

Pokud ne, měli by si včas zhodnotit svůj reálný volební potenciál a pokud nezaznamenají překvapivý úspěch už v těchto volbách, tzn. aspoň 15 % při takto nižší účasti, tak by neměli kandidovat, nebo ne samostatně. To ostatně platí i pro Zelené. Na to, aby se stali středově-liberální alternativou podle mě tyto strany (zatím) nemají ani politické charisma, ani finanční prostředky, ani dostatek lidí.

Proč nebudu volit SPOLU?

Je úplně jedno, jestli v evropských volbách vyhraje ANO. Naopak by to mohl být pro vládní strany dobrý budíček. Hrát furt dokola kartu Antibabiš je urážkou intelektu voličů SPOLU, byť to asi funguje. Stejně tak je komická společná kandidatura eurokonzervativců z ODS s eurolidovci z KDU-ČSL a TOP09, kdy na řadu klíčových evropských témat mají odlišný názor. Snahu o vládní jednotu by bylo možné ocenit, ale když je to na úkor klíčových reforem, tak se to brzy stane jen prázdným marketingem. Martin Kuba už se určitě těší. Třeba na oposmlouvu 2.0 a roli předsedy opozice.

Ideologická zabedněnost ODS značně brání tomu, aby se Česko stalo jednou z nejvyspělejších a nejvíce prosperujících zemí světa. Třídní boj proti úředníkům a odborářům je sice úsměvná osmdesátková či devadesátková nostalgie, ale naše země dávno potřebuje něco úplně jiného. Společně s lidovci pak stále neakceptují, že i lidé s menšinovou sexuální orientací jsou lidé, a měli by mít rovná práva. Jejich voliče tyto pózy navíc stejně moc nezajímají. Myslím, že chtějí spíše kompetenci, reformy, svobodu a prosperitu pro každého, kdo se snaží.

Je ale dobré, že SPOLU chce přece jen v některých věcech patřit na Západ. Sice to vypadá, že ne v otázce lidských práv, fungujícího právního státu, profesionální státní správy, sociálního dialogu či politiky založené na faktech a datech, ale aspoň v zahraniční politice. I když trochu kritičtější přístup k Netanjahuově extrémně pravicové vládě by asi neškodil.

TOPka je ve stavu klinické smrti, k některým hlasováním Niedermayera bych byl sice skeptický, ale pokud bych volil SPOLU, zřejmě bych kroužkoval jeho, příp. Lukáše Řádka či Miloše Ulricha.

Proč bych nevolil ANO?

Chápu, že mnoho lidí je z vlády zklamaných. Já taky. Jenže to, co předvádí Babiš už od kampaně k prezidentským volbám, je extrém. Chápu, že se snaží posbírat co nejvíce voličů SPD a dalších, ale tím, co vnáší do veřejného prostoru, co legitimizuje, jich vyrábí ještě více.

Laciné hejty na Ukrajince, naivní volání po míru, nekonečné žvanění ve sněmovně. Tohle není konstruktivní, ale destruktivní opozice. Vládní parametrické změny důchodů odmítá, ale sám žádnou alternativu nepřinese a za cca 8 let ve vládě ji neprosadil. Přitom je to zásadní věc na desítky let dopředu, kde je potřeba spolupráce vlády s opozicí.

Babiš kdysi uspěl s tím, že bude řídit stát jako firmu. Mnohé nalákal na to, že bude vládnout jako kompetentní manažer. V době covidu nás ale přesvědčil o tom, že to absolutně nezvládá. Voliči by si měli připomenout, jak to tehdy probíhalo. Jak nás zbytečně zadlužil. Laciné uplácení voličů buď bude muset skončit, protože bude ve vládě s ODS, nebo nás zadluží ještě více, a pak už se z toho nevyhrabeme a vydáme se cestou Řecka, Argentiny či Venezuely. O nízkopříjmové voliče a budoucnost jejich dětí mu podle mě reálně nejde, jen o jejich hlasy.

Proč nedoporučuju volit Přísahu a Motoristy?

Nutno přiznat, že Filip Turek má politický talent. Jeho nekorektní a jednoduché odpovědi mohou zaujmout řadu lidí. Vidíme to i ve Studentských volbách. Jenže co je ve skutečnosti zač? O tom něco tady a tady. Co jsou zač Motoristé, které vede Klausův, tedy Putinův člověk? Tohle prosím fakt nevolit. Je to taková ANO+ODS dark či SPD light.

Proč nedoporučuju volit SPD, Stačilo a další vlastizrádné extremisty?

Chvíli po pokračující invazi Kremlu na Ukrajinu v únoru 2022 to vypadalo, že si i naši hnědí soudruzi vzpomněli na to, co se stalo nám v letech 1938/39 a 1968. Uběhly dva roky a vypadá to, že už na to zase zapomněli.

Chápu, že někteří voliči mají problém rozlišovat fakta, že se odmítají vzdělávat, ale možná by se měli podívat na to, jestli tyto strany bojují za jejich existenční zájmy. Nemyslím teď to, že pokud by nechali ruské okupanty dojít až k nám, že teprve tehdy by jejich děti musely umírat na frontě. Že ve skutečnosti jsou to tyto strany, kdo podporují Putinovu válku, a ne mír.

Myslím teď to, že ve Volební kalkulačce je např. SPD proti tomu, že by chudší studující měli mít možnost získat vyšší stipendium Erasmus+ než studující s více prostředky. Dále jsou proti tomu, aby EU financovala programy na rekvalifikaci pracujících či podporovala rozvoj školek a dětských skupin. Nejsou ani pro to, aby EU financovala přechod chudších domácností na obnovitelné zdroje energie. Tu pózu chápu, tu potřebu volit proti vlastní peněžence už méně.

Obecně je potřeba připomenout, že každý má právo na názor. Ale názor založený na dezinformacích je k ničemu.

Proč nemá smysl volit někoho jiného?

Opět se vyrojila spousta stran, které nemají vůbec žádnou šanci. Spousta lidí ale neváhá svůj hlas vyhodit a dát ho právě jim. Pokud vás zaujal Mourek, volte Piráty nebo STAN. Pokud vás zaujal KAN, volte SPOLU. Ostatní moc nestojí za řeč. Nechápu, o co jde Demokratické straně zelených. Kdysi to bývala pátá kolona Putina, teď jen odebírají hlasy skutečným Zeleným.

Za zmínku stojí snad jen Urza. Jenže ten asi žije v jiné algebře. Jako liberál bych se s ním v řadě společensko-kulturních otázkách shodl. Dokonce bychom měli poslouchat to, před čím varuje nejen v ekonomice, ale i v digitalizaci státu. Jenže v anarchokapitalistické dystopii bych žít nechtěl. Proto se reálně v klíčových otázkách praktických politických opatření dneška zásadně rozcházíme.

Závěrem

Obecně není úplně jednoduché někomu radit, koho volit. Je dost možné, že máte úplně jiné existenční zájmy než já. Třeba je vám úplně jedno, jestli budeme moct žít i nadále svobodně. Jestli budeme mít svobodu projevu, aniž by nás zavraždili v lágru nebo vyhodili z okna. Jestli budeme mít právo volit. Jestli si budeme moct vzít, koho budeme chtít, a legálně s ním mít děti.

Jestli budeme žít ve společnosti, kde bude mít každý možnost maximálně rozvíjet svůj potenciál bez ohledu na to, do jaké rodiny či regionu se narodí. Jestli budeme moct žít a pracovat v důstojných podmínkách. Jestli technologie a umělá inteligence bude sloužit člověku, a ne naopak. Osobně mi to jedno není.

Jsem přesvědčen, že společnou vizi pro naši zemi i Evropu se mnou nejvíce sdílí Piráti (viz i program v audioverzi) a stále mají nejreálnější šanci ji prosazovat. Byl bych rád, kdyby to ve vládě dělali víc, kdyby byli hlasitější, kdyby se častěji vymezovali. I proto považuji za důležité, aby v rámci vládních stran alespoň symbolicky posílili. Jsou nejsilnější autentickou liberální stranou a zatím ještě dává smysl je podpořit.

Autor: Mirek Návrat

Blogger a vystudovaný politolog. Píšu o politice, společnosti, budoucnosti a osobním rozvoji. Můj Twitter: @mireknavrat.