Úsměvem na ulici změníte víc než v politice

1 min čtení

Zhruba před třemi lety jsem se rozhodl, že přestanu jen nadávat na poměry a začnu věci taky aktivně měnit – vstupem do politiky. Zhruba před rokem jsem došel k názoru, že tím, že se na někoho usmějete na ulici, změníte svět k lepšímu více než tím, že jste v politice.

Ano, měli bychom jako občané vstupovat do politiky – stávat se zaměstnanci ostatních občanů, abychom je tak mohli reprezentovat a spravovat naše společné akcie – veřejné rozpočty. Jde mi ale o něco jiného.

Kdysi jsem psával politikům, co by měli změnit, protože jsem si myslel, že je jejich prací se o nás občany a naše blaho starat. Dnes jsem však jiného názoru. O své životy se máme starat my sami – politici jsou pouze našimi zaměstnanci, které si volíme, aby spravovali věci, u kterých je efektivnější, když je dělají naši zástupci. Přesně podle principů svobody a demokracie.

Když tedy chcete změnit špatné věci v naší zemi nebo ve světě vůbec, efektivnější cestou je to, že změníte sami sebe, že začnete měnit své návyky, své okolí – zkrátka věci, které můžete ovlivnit a které je třeba měnit (pokud je).

Snažme se tedy – více než politiku (to děláme ve volbách a při dalších příležitostech) měnit spíše společnost – tím, že na ni budeme aktivně působit všude, kam přijdeme!

Zdroj: http://navrat.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=198222

Autor: Mirek Návrat

Blogger a vystudovaný politolog. Píšu o politice, společnosti, budoucnosti a osobním rozvoji. Můj Twitter: @mireknavrat.