Názor občanů – politický rozklad země? Pokrytectví!

1 min čtení

Podle nedávného průzkumu společnosti SANEP si prý většina občanů myslí, že Česká republika trpí politickým rozkladem. Jak pokrytecké! Jak můžeme mluvit o politickém rozkladu, když se politického života téměř neúčastníme?

Podívejme se na čísla – kolik procent občanů je členy nebo alespoň registrovanými příznivci některé z politických stran? Zhruba 2 %. A jak vypadala volební účast v posledních volbách? Senát – 24,6 % ve druhém kole; obce – 48,5 %; evropský parlament – 28,2 %; poslanecká sněmovna – 62,6 %.

Proč je u nás krize politiky? Protože se jí neúčastníme. Většina občanů si o sobě myslí, že jsou jen ovce, za které budou „ti nahoře“ řešit jejich osobní problémy. Toto se musí změnit.

S tím souvisí i přecházení na přímou demokracii. Ve Spojených státech si lidé volí přímo prezidenta, senátory, poslance, guvernéry států (něco jako u nás hejtmani), starosty, státní zástupce (kdo je u nás vlastně volí?), šerify, pokladníky okresů a spoustu dalších veřejných činitelů, které si platí ze svých daní. U nás takto volíme pouze senátory! Tady najdete odkaz na takový typický volební lístek – http://www.electronic-vote.org/GIF/ballotusa2004.jpg

Proto vás vyzývám – pokud chcete změnit současnou politickou situaci v naší zemi – začněte do toho politickým stranám mluvit! Už jsme zjistili, že nestačí nadávat. Pojďme nyní odhalit i takové tajemství, že nestačí pouze jednou za čtyři (pět či šest) let chodit k volbám a kroužkovat!

A o tom, že Česká republika vlastně netrpí politickou krizí, ale spíše společenskou, zase někdy příště.

Zdroj: http://navrat.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=197246

Autor: Mirek Návrat

Blogger a vystudovaný politolog. Píšu o politice, společnosti, budoucnosti a osobním rozvoji. Můj Twitter: @mireknavrat.