Klaus abdikuje a stane se premiérem

1 min čtení

V České republice nyní máme středopravicovou vládu, která by svými reformními kroky mohla vstoupit do dějin. Tato vláda má ovšem slabého lídra, takže po Tatcherismu a Reaganismu asi nevznikne nový směr – Nečasismus. Jaká ale bude role Václava Klause?

Už několikrát jsem se zamýšlel, co hodlá Václav Klaus udělat, až mu vyprší mandát prezidenta. Založí si novou stranu (nebo se stane předsedou Strany svobodných občanů) a půjde do voleb 2014 se silně pravicovou proreformní politikou? Nebo se uklidí na nějaké teplé místečko do Bruselu?

Obojí je možné, to druhé méně pravděpodobné. Každopádně včera mě napadla taková věc, že by to mohl udělat daleko chytřeji. Vláda je v krizi, ODS je krizi, česká pravice je v krizi, EU je v krizi, kapitalismus je v krizi. Chtělo by to nějakého zachránce. ODS asi nikoho takového v současnosti není schopna najít (i když Petr Bratský nebo Jan Zahradil by se nabízeli). Proto by mohl Klaus abdikovat, stát by se premiérem středopravicové vlády, zajistit zákulisnímu byznysu, že bude moct tento stát na dluh dále beztrestně rozkrádat – takže se žádná koalice nerozpadne, Přemysla Sobotku zvolit v nepřímé volbě prezidentem a aby(chom) byl(i) v Evropě a ve světě vidět, začít požadovat (společně s polovinou britských občanů) vystoupení z Evropské unie.

To by všechno bylo krásné a určitě by to šlo a taky by to mohlo nejen pro českou historii hodně znamenat, kdyby měl ovšem Václav Klaus nějaký morální kredit (ve skutečnosti, ne živený virtuální realitou médií) a pochopil konečně základní věc, že nejlepší společenské vynálezy – svoboda, kapitalismus a demokracie – mohou dlouhodobě fungovat pouze tam, kde je morálka a dodržují se nějaká pravidla.

A jak vy vidíte politickou budoucnost současného prezidenta?

Zdroj: http://navrat.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=170413

Autor: Mirek Návrat

Blogger a vystudovaný politolog. Píšu o politice, společnosti, budoucnosti a osobním rozvoji. Můj Twitter: @mireknavrat.