Jaká stínová vláda?

2 min čtení

V poslední době z úst vrcholných politiků ČSSD slýcháváme, že jsou údajně stínoví ministři. Někteří novináři dokonce o Jiřím Paroubkovi hovoří jako o lídru opozice. Na stránkách ČSSD je o tom dokonce i celá rubrika. Zvláštní. Že by nebyly už více než půl roku aktualizované?

Česká Wikipedie o stínové vládě hovoří toto – „Tvoří ji tzv. „stínoví ministři“, kteří jsou v případě změny politické moci ve státě připraveni zaujmout skutečná uvolněná ministerská místa.“ Nechci nic říkat, ale ve vyspělé zemi by chování těchto stínových ministrů po sesazení vlády asi označili za dementní. Ale nechci se tu bavit o tom, že ČSSD po březnovém atentátu měla ujmout zodpovědnosti, protože to všichni víme.

Kdo je ale dnes v Česku v opozici?

1) Přijměme tezi, že vláda Jana Fischera je čistě nestranická. V tom případě jsou všechny politické strany v ČR (především ty parlamentní – a které to vlastně jsou?) v opozici. Takže na stínové vládě by se buď měly dohodnout navzájem, nebo si vytvořit každá svou – což považuji za blbost.

2) Pojďme blíže k realitě. Je to vláda velké koalice se zeleným kaktusem v rohu. Tedy vláda ODS, ČSSD a SZ, která má ve vládě nejen své zástupce, nejen obrovský vliv, ale také většinu ve sněmovně. V tom případě jsou opozicí a stínovou vládu by celý ten rok měly tvořit KSČM, KDU-ČSL a přeběhlíci z různých stran, které se (podle mého názoru) neprávem nazývají parlamentní – TOP 09, DSZ, SPO a možná další.

3) Když se podíváme na to, že v současné vládě je také spousta komunistů a velký vliv na vládu má údajně i TOP 09, tak lídrem opozice by měl být asi Cyril Svoboda, protože KDU-ČSL je s 9 poslanci nejsilnější parlamentní stranou.

4) A kdybychom šli ještě dále, tak zjistíme, že v pozicích náměstků ministrů jsou zástupci všech stran, včetně bývalých komunistů, takže v opozici vlastně není žádná parlamentní strana.

Co je to parlamentní strana?

Pravda, vázaný mandát už nemáme, ale znakem politické kultury a politiků, pro něž jsou zásady více než výsady, je to, že v případě přestupu do jiné politické strany, než za kterou byli zvoleni (která do nich investovala svůj čas, finance, energii členské základny atd.), tak se svého mandátu vzdají. Takto vyspělá naše demokracie zatím není. Škoda.

Jenže v tom případě mi přijde mylné označovat stranu, která se v parlamentu jen zrodila, za parlamentní. TOP 09, DSZ či SPO tedy ve skutečnosti parlamentní strany nejsou, ale klidně si tu ty mediální hry můžeme ještě půl roku hrát.

http://www.cssd.cz/nasi-lide/stinova-vlada/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Stínová_vláda

Zdroj: http://navrat.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=122265

Autor: Mirek Návrat

Blogger a vystudovaný politolog. Píšu o politice, společnosti, budoucnosti a osobním rozvoji. Můj Twitter: @mireknavrat.