Volební preference v roce 2012

3 min čtení

Bude v té době systém dvou stran? Nebo snad tří? Nebo zůstane vše při starém a vzniknou nové strany? Koho budou volit konzumní barbaři, na kterých teď ČSSD populisticky vydělává, až je ta strana omrzí nebo až jim dojde, že jim lhala? Vznikne potom další masová populistická strana? A kdo v ní bude? Schopní manažeři a podnikatelé, nebo ještě větší žumpa než jsou Paroubkové a Rathové?

Zase to není nic potřebného pro svět, ale mě toto prostě strašně baví. Varianty mohou být zcela jiné, protože kombinací je nespočet, ale vybral jsem čtyři možné modely, jak to za čtyři roky může vypadat.

1) Vše při starém a vznik nových proudůVznik nových směrů
a) Vznikne nová strana pánů Havlíka, Macha či Ganleyho, kde budou tito „radikální“ „pravičáci“, Železný, Bobošíková, vše bude podporovat Klaus, zhrezení a rebelující poslanci z ODS – tedy strana bude už u vzniku parlamentní, přestože ji nikdo nevolil. Strana zároveň zhltne voliče DS, NS a další extrémní „pravičáky“. Volební barva by mohla být tmavě zelená – jako trička europoslanců protestujících za uznání irského NE v EP.
b) ODS bude přijatelnější pro skutečné pravičáky, pro „pravdoláskaře“, bude jakousi Unii svobody, ztratí aroganci a nastane její relativní vzestup.
c) KDU-ČSL – uvidíme, co prosadíme, ale předpokládejme, že vsadí na to být středem a stranou pro slušné lidi, kteří se nebojí vzít za sebe a své rodiny zodpovědnost a zároveň dobrovolně pomáhat potřebným.
d) SZ – Bursíkovci by možná odešli do ODS (US), strana vypadne z parlamentu, ale s nástupem nové generace, která bude mít určitě sympatie pro extrémně levicové zelené názory se v té době může do parlamentu opět dostat.
e) Centrističní liberálové typu Putinovy strany – podpora komerce, konzumu – vše pod hesly liberalismu; a však víme, jak to vypadá v Rusku – barva asi světle modrá, azurová.
f) ČSSD – bude pokračovat v populistických lžích a demagogii a v této době se jí to ještě bude stále dařit, procenta stále vysoká i při vládnutí (třeba i s komunisty), kterým ovšem sebere část voličů.
g) KSČM – předpokládejme, že ji nedokážeme zakázat nebo se přetransformuje do nové strany. Postupné ztráty kvůli ČSSD, ale zároveň „díky“ ekonomické krizi budou opět úspěchy a reálné šance pro socialisticko-komunistickou demagogii.
Preference by vypadaly asi takto:
Nová pravice: 5 %
ODS: 18 %
KDU-ČSL: 12 %
SZ: 5 %
Centr.: 10 %
ČSSD: 40 %
KSČM: 10 %

2) Systém dvou stran (donedávna se zdálo jako nejpravděpodobnější):Verze 2
ODS a ČSSD by se dělila o 70% elektorát dle nálady ve společnosti. Malé strany by sice byly v parlamentu, ale volební systém by byl upraven tak, že by vítězná strana měla třeba na úkor té druhé více křesel a mohla vládnout sama.
a) ODS se vzpamatuje a nerozdrolí. Bude plnit funkci pravice.
b) KDU-ČSL se nevzpamatuje, bude moravskou a venkovskou stranou pro věřící.
c) SZ bude zelenou Unií svobody.
d) ČSSD stejně jako v případu č. 1.
e) KSČM bude ztrácet.
f) Ostatní strany by byly roztříštěné a nedokázaly by se nijak dohodnout, aby mohly být volitelné.
Preference:
ODS: 15 % (potenciálně 35)
KDU-ČSL: 5 %
SZ: 5 %
ČSSD: 55 % (potenciálně 35)
KSČM: 5 %
(Ostatní: 15 %)

3) Systém tří stran (to by se mi líbilo)Varianta 3
ODS by byla pravicí, KDU-ČSL nad středem, ČSSD levicí a SZ a KSČM mají specifické voliče. Tři velké strany by se dle nálady ve společnosti dělily o 75% elektorát (tedy potenciálně každá 25 %)
Preference:
ODS: 15 %
KDU-ČSL 15 %
SZ: 5 %
ČSSD: 45 %
KSČM: 10 %
(Ostatní: 10 %)

4) Nová schopná strana

Varianta 4
Lidé přestanou věřit stávajícím stranám. Což ale v ČR asi není moc pravděpodobné, protože Češi jsou závislí na jistotách a mají strach (je to tak i v ostatních zemích – i když u švějkovského národa?!). Ostatní strany by asi moc neměly, kdyby voliči vsadili na novou alternativu.
ODS: 20 %
KDU-ČSL: 5 %
SZ: 5 %
Nová strana: 35 %
ČSSD: 20 %
KSČM: 15 %

Ale uvidíme, jak preferencemi zamíchá vládní, finanční, ekonomická, sociální, morální a další krize. Toto období bychom mohli nazvat Krizí konzumismu, nikoliv kapitalismu, jak si přejí ti nalevo. Ale ta nastane dle mého odhadu asi až tak za pět, deset nebo dvacet let.

Zdroj: http://navrat.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=62580

Autor: Mirek Návrat

Blogger a vystudovaný politolog. Píšu o politice, společnosti, budoucnosti a osobním rozvoji. Můj Twitter: @mireknavrat.