Radar USA

5 min čtení

Nevím, kdy to přesně bylo (možná před půl rokem, půjde to dohledat) jsem byl v podobné pozici jako protiradaroví aktivisté. Ovšem podívám-li se zpět na mé články, kdy jsem ujížděl na propagandě levice, protože jsem si naivně myslel, že ta je pro lidi a pravice jen pro bohaté a psal, že ODS je totalitní strana apod., musím uznat, že i můj tehdejší názor na radar byl tak trochu český.

Říkal jsem, že nás stejně nic neohrání před teroristy, když oni budou útočit letadly do měst a bombami apod. Teď vím, že je to nesmysl. Proč by nemohli vlastnit zbraně, které mj. již vyvíjejí nebo dokonce vlastní. Budeme-li se bavit o teroristickém režimu v Rusku, tak ti je mají namířeno, beztak s naším uranem, již roky.

Další můj argument proti, byl, že vím, jaké to je, mít za zády obrovský objekt – Hyundai. Nyní už vím, že je to jeden z nejslabších argumentů a ten radar bych za Hyundai rád vyměnil, protože bych tím přispěl k ochraně našeho euroatlantického prostoru a dále symbolicky naznačil Rusku, že už nejsme jeho dceřinná společnost, i když podíváme-li se do Prahy či do KV, tak by to asi nikdo neřekl, ostatně do parlamentu a vlády taky (Džamila, Řebíček prý přijal pravoslavnou víru, Zubová, …).

Vše změnilo, když vícepremiér Vondra prohlásil, že nebude-li tu radar, budeme možná muset chodit na vojnu. A mé bezmozkové neinformované centrum okamžitě bilo na poplach a musel jsem napsat Janu Šináglovi, co si to ta vláda dovoluje, co nám to tu bude diktovat atd… Napsal mi takový e-mail, ve kterém mi dával otázky, jestli si nemyslím, že spíše občané vydírají vládu v této věci a další. Nezbylo, než se touto otázkou začít zabývat podrobněji.

Po čase jsem zjistil, že radar je skvělá věc. Možná pro některé musím dodat, že ano, ujíždím na demokratické propagandě. Ale v té době jsem byl stále nepřítelem USA. I když nepochopitelně, ale nějak tu ta propaganda pokračuje stále a když se někoho zeptáte, co má proti USA, tak vám moc nedokáže věrohodně odpovědět. Já to taky nedokážu. Snad je to odpor k silnějšímu a česká myšlenka, že český národ je všemocný. Ostatně taky jsem se radoval, že když v té době vypadalo, že USA půjde k ledu, tak bude EU nejsilnější a my budeme zrovna v roce 2009 u koryta, tak naše země bude vládnout světu. Dnes už vím, že nic takového nepotřebujeme.

Zkusme si svět vzít jako velkou firmu. Máme generálního šéfa (USA) a ten má několik lídrů pro jednotlivé oblasti (Rusko, Čína, Brazílie, (Velká Británie?)). Ti jakoby vedou ty oblasti, kde je řada suverénních států, které pracují na zakáledě liberalizovaného trhu (ČR, Francie, Polsko, …). Někdo namítne, proč by to měla řídit USA. Je to jednoduché. My si ji zvolíme, protože máme rozum a víme, že nikdo jiný než kolébka novověké demokracie nemůže zaručit lepší ochranu svobody a demokracie pro 21. století. Ostatně nemáme ani moc na výběr, a tak bych raději než reformaci (v podobě zvolení si nedemokratického, nesvobodného režimu Ruska) volil reformu, a to v USA. Musíme se snažit, aby Američané neztráceli rozum a USA chovala opravdu jako funkční obec, které již vznikaly v antice. Máme ale výhodu, můžeme se vyvarovat chyb, které se staly předtím.

To jsem se ale dostal někam jinam. Zpátky k radaru. Já bych měl otázku, existuje dnes ještě někdo, kdo nechápe, proč je dobré mít radar, nebo je tu jen banda lidí, co již jsou informovaní dodatečně a jen nemají tu odvahu přiznat, že se mýlili? Je to spíše jinak. Nevím, jestli se tím politologové apod. zabývají. Mě by to při studiích politologie zajímalo. Zkusím rozebrat ty lidi. Máme tu lidi, kteří již přede mnou věděli, že radar je správná věc. Dále lidi, kteří na to přišli, až když se začali více informovat. Potom tu jsou lidé, kteří od začátku, aniž by se informovali či věřili informacím z imperialistického západu, věděli, že je to špatná věc. KSČ(M) a ČSSD zjistila, že je výhodné populisticky využívat hlouposti a neinformovanosti běžných lidí, kteří mají stále v hlavně nereflektovanou propagandu bývalého režimu, a tak se spíše ČSSD rozhodla být proti. I když to ani nepotřebuje. Dále tu jsou lidé, kteří již přišli na to, že je to dobré, ale nepřiznají to a je tu další skupina, obávám se, že ta největší, a to běžných lidí, které to nezajímá a přikloní se na stranu těch, kteří jim slíbí chléb a hry.

Uvědomuje si vůbec Jiří Paroubek, že pokud by vypověděl smlouvu s našimi partnery, spojenci, bude to mít vážnou dohru. Bude to i mezinárodně mediálně dost slyšet. Teroristické tajné služby se to taky dozví. Potom rády možná zaútočí na Paroubka. Ale i tak. Co když na nás budou chtít potom zaútočit? Požádáme o pomoc teroristy z Ruska. Ostatně demence ruský zástupců byla včera v OVM. Paní Kuchtová to řekla dobře, že by si Rusové měli uvědomit, že český národ je asi nemá moc v lásce. Obávám se, že toho ale vůbec nejsou schopní. Protože nynější ruská garnitura je sebranka mafiánských primitivů bez sebereflexe a jak jsem napsal níže, chce to rozvrátit jejich režim. Ale něco podobného, ovšem v menším měřítku vzniká i u nás, tedy už to tu je (viz justice, politika, policie, různé úřady). Je to sice pochopitelné, ale to budeme všichni čekat, až nás vysvobodí další Masaryk? Těžko. Veřejností by byl přijímán za záškodníka.

Někdo říká, že lezeme Američanům do pr…., ale uvědomuje si při tom, že když nebudeme symbolicky lést jim, tak budeme muset jiné velmoci? Které asi? Na světě ještě dlouho nebude bezpečno, války budou a svým způsobem je dobře, že jsou, abychom si vážili, že nejsou. Ale je to jako s přísnými pravidly. Potřebujeme je, když dokážeme žít i bez nich?

Podívám-li se krátce, co smlouva obsahuje. Je to úspěch české vlády, co vyjednali. (http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=609984). Ale to zas někdo bude manipulovat, že nás ochrání jen před balistickými střelami. A před čím asi, když tu je ochrana před nimi? Před útoky na metro? Diskuze ale opět haní mé idealistické představy, že by to mohlo změnit něčí postoj…

Autor: Mirek Návrat

Blogger a vystudovaný politolog. Píšu o politice, společnosti, budoucnosti a osobním rozvoji. Můj Twitter: @mireknavrat.